Porady rekrutacyjne

Porady rekrutacyjne

Zwróć uwagę, jak siedzisz podczas rozmowy. Musi Ci być wygodnie, ale staraj się zajmować dokładnie tyle przestrzeni, ile potrzebuje Twoje ciało. Nonszalanckie rozsiadanie się nie jest dobrze widziane, natomiast przycupnięcie na brzeżku krzesła stawia Cię w pozycji nieśmiałego petenta.

Wszystkie informacje w CV i liście motywacyjnym muszą być zgodne z prawdą. Kłamstwo jest dyskwalifikujące!

Warto w CV zamieścić informacje o swoich zainteresowaniach. Mogą one dużo powiedzieć o Twojej osobie. Może się okazać, że Pracodawca ma podobne hobby.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej uśmiechaj się do rozmówcy, lecz nie chichocz nerwowo. Nie zaciskaj ust, ani ich nie przygryzaj, inaczej zdradzisz nadmierne zdenerwowanie.

Łagodna gestykulacja jest Twoim sprzymierzeńcem podczas rozmowy z Pracodawcą. Dzięki temu podkreślasz swoje zainteresowanie tematem i wydajesz się bardziej interesującym interlokutorem.

Idąc na rozmowę w sprawie pracy, przygotuj sobie kilka pytań. Niech będą ciekawe, ale niezbyt dociekliwe. Nie powinny też koncentrować się wyłącznie na kwestiach finansowych (nie jest to zbyt eleganckie) lub godzinach pracy (trudno być zadowolonym z pracownika, który pracuje tylko „od - do”).

Profesjonalne CV powinno zmieścić się na jednej stronie. Koniecznie musi być estetyczne, uporządkowane i akcentować informacje związane z ofertą pracy.

CV musi być dostosowane do konkretnego stanowiska i wymagań zawartych w ogłoszeniu. Nie można mieć jednego uniwersalnego CV. Co ma pasować wszystkim, na pewno nie pasuje nikomu!

30 sekund – tyle czasu poświęca Pracodawca na czytanie jednego CV. Dlatego idealne CV musi być: przejrzyste, hasłowe, dostosowane do oferty.

Zdjęcie w CV (jeśli jest wymagane) musi nadawać się do zamieszczania w dokumentach. Powinno być więc oficjalne, niedopuszczalna jest fotka z wakacji lub imprezy.

W liście motywacyjnym nie powtarzaj informacji z CV. Pracodawca nie ma czasu czytać dwa razy tego samego, chce natomiast wiedzieć, czy warto zaprosić Cię na rozmowę.

List motywacyjny powinien być krótki i konkretny. Nie rozpisuj się. Pół strony w zupełności wystarczy.

Przed spotkaniem przygotuj się starannie - zdobądź informacje o firmie, do której aplikujesz, przeczytaj stronę www, najlepiej też w wersji angielskiej, zapoznaj się z branżą, jeśli jest dla Ciebie obca. Przygotowany kandydat zdobywa znaczną przewagę, pokazuje swój profesjonalizm i budzi większe zainteresowanie.

Przed spotkaniem upewnij się, że znasz dojazd i utrudnienia w ruchu nie spowodują spóźnienia. Dolicz odpowiedni czas na nieprzewidziane korki. Na spotkanie przyjdź kilka minut przed czasem.

Bądź odpowiednio ubrany - na spotkaniach rekrutacyjnych obowiązuje łagodniejsza wersja stroju służbowego - nie musi być krawat i garnitur, ale powinna być marynarka i koszula. Nie zakładaj dżinsów, nawet jeśli spotykasz się w piątek lub masz dzień wolny.

Kobiety powinny dbać o umiarkowaną biżuterię i kosmetyki. Nic nie powinno odwracać uwagi rozmówcy od tematu rozmowy i Twoich kompetencji. 

Przy powitaniu zdecydowanie uściśnij rękę przyszłego Pracodawcy. Nie przesadzaj z siłą. Masz pokazać swoją energię, a nie zmiażdżyć rozmówcy rękę.

Po rozmowie rekrutacyjnej zrób sobie krótką notatkę. Zapisz nazwisko osoby, z którą się spotkałeś, ustalenia, jakie poczyniliście (np. oczekiwania finansowe, jakie podałeś, termin, w którym możesz spodziewać się decyzji itp.).

Po spotkaniu rekrutacyjnym warto zadzwonić, by podziękować za rozmowę i ewentualnie dopytać, na jakim etapie jest rekrutacja. Może się okazać, że z kilku podobnych kandydatów tylko Ty wykazałeś zainteresowanie i już masz punkt przewagi nad resztą.